Upadłość konsumencka - najistotniejsze informacje

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to z pewnością bardzo dobre wyjście dla osób, które stały siętrwale niewypłacalne wskutek czego nie mają możliwości, aby spłacać zobowiązania terminowo. Skorzystanie z tego rozwiązania to niejednokrotnie jedyna szansa na wyjście z pętli zadłużenia. W niniejszym artykule odnajdziesz najważniejsze informacje tyczące się upadłości konsumenckiej.

https://kredyt123.pl/zwrot-prowizji.html Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka dedykowana jest przede wszystkim osobom, które nie posiadają działalności gospodarczej. Aczkolwiek zdarzają się sytuacje, gdy upadłość może zostać ogłoszona wobec byłego właściciela biznesu. Warto wiedzieć, kto nie ma możliwości ogłosić upadłości konsumenckiej. Wniosku nie ma możliwość złożyć:
-małżeństwo a mianowicie nie może złożyć wniosku, lecz każdy z małżonków pojedynczo już tak
-spółka, fundacja, stowarzyszenie lub wspólnik spółki osobowej
-osoba, która ma niezarejestrowaną działalność gospodarczą lub osoba która posiada własny biznes

Czy wszystkie zobowiązania mogą zostać objęte postępowaniem upadłościowym?

Jednym z ważniejszych pytań, jakie może zadawać sobie osoba, która bierze pod uwagę skorzystanie z takiego typu rozwiązania jakim jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest kwestia tego, czy wszystkie zobowiązania mogą zostać objęte postępowaniem upadłościowym. Zatem, zobowiązania, które mogą być objęte postępowaniem upadłościowym to każde zobowiązanie pieniężne - tj. kredyty, ubezpieczenia społeczne, zobowiązania skarbowe, i tym podobne. Są jednak wyjątki. Zadłużenia , które to nie będą umorzone to:
-kary pieniężne wyznaczone przez sąd karny, np. grzywna
-ukryte wierzytelności a mianowicie jeśli konsument zataił swoje długi nie zostaną one umorzone
-wszystkie odszkodowania a mianowicie zarówno za szkodę na osobie, jak i te powstające z przestępstwa lub wykroczenia
-alimenty

Gdzie powinno się dostarczyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Wniosek koniecznie musi zostać dostarczony do Sądu Rejonowego, zgodnie z miejscem pobytu konsumenta. W razie, gdy klient nie posiada stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski, wniosek o ogłoszenie upadłości trzeba złożyć w sądzie, w którego to rejonie znajduje się mienie konsumenta. Zasadnicze jest odpowiednie przygotowanie a także uargumentowanie składanego wniosku. Powinny zostać tam umieszczone dane na temat: sytuacji, jaka przyczyniła się do niewypłacalności dłużnika, dane na temat stanu, a także wartości posiadanego przez konsumenta majątku i wszystkie wiadomości odnoszące się do posiadanego zadłużenia łącznie z informacją o wszystkich wierzycielach.